Nástěnka

Nejnovější diskuze

Ježdění Doudlevce -15. 07., 13:59-Chroust
Odkazy na zajímavé stránky -15. 07., 08:38-Mener
Dětskoorienťácká Otava 2024 -12. 07., 18:31-Planja
Lubošek 50 -10. 07., 10:05-Medvěd
Hopsa, hejsa do Brandejsa -24. 06., 08:52-Zlý Martin

Plán akcí

26.7.-28.7.Kanufest Roudnice
31.7.-4.8.OO
23.8.-25.8.Lipno Čertovy proudy
31.8. Lubošek 50
3.9.Vydávání materiálu na Úhlavu

Přihlášení

Jméno: Heslo: Registrace
Zapomenuté heslo

První víkend v září = Čádíci a Úhlava

Úhlava patří k šumavským řekám, která pramení na svazích Pancíře. Od přehrady v Nýrsku zaujme všechny vodní turisty. Již od roku 1987 se zde pravidelně scházejí, aby změřili své síly při závodech na této říčce. Původně se zde jezdily závody VTJZ a od roku 1999 byl závod v krásném prostředí u Nýrska zařazen do seriálu Českého poháru vodáků. Toto celé je výsledkem party vodáků z TJ ČSAD Plzeň - Čádíků.

Tuto šumavskou říčku jsme sjížděli mnohokrát, ale jako oddíl jsme na Úhlavě začali pořádat akce až od roku 1987, kdy 25.4. - 26.4. se pořádal "nultý - zkušební" ročník, který měl sloužit k ověření možností pořádání VTJZ, právě pod nýrskou přehradou. K tomuto účelu bylo postaveno 9 branek. Přestože se akce konala poprvé, přijelo na ni 96 vodáků z 12 oddílů. Akce proběhla velmi úspěšně a tak jsme mohli 30.4. roku následujícího vyhlásit I. ročník VTJZ Úhlava v úseku přehrada Nýrsko - Úborsko. Pod vedením Pavla Brůhy a jeho pomocníků - stavitele trati Honzy Mádra a hlavního rozhodčího Karla Křepinského se pustilo do zdolávání jimi připravených nástrah 126 vodáků. V prvních ročnících se po závodech scházeli účastníci na country bále v Úborsku, kde trdlovali, jedli a pili. Zájem po roce 1990 ale začal ochabovat a tak se Čádíci začali zamýšlet nad tím, jak zvýšit prestiž a zájem o tuto kouzelnou říčku. Pro ilustraci uvádíme, že účast byla na pátém ročníku v roce 1992 pouze 49 startujících na 30 lodích. A to znamenalo pořadatelskou "přesilovku" na účastníky.

Ještěže se našlo několik nadšenců, jako byli třeba Jirka Kovář, Pavel Vavřička, Jarda Ekstein či Míra Skalický, kteří oslovili první podporovatele, sympatizanty a sponzory pro VTJZ. O Úhlavě se začalo psát v republikových i místních denících, hovořit na rozhlasových vlnách a ve vodáckém časopise Kanoe-raft-kajak se první článeček objevil v roce 1994. Propozice dostaly nový tištěný nádech, bylo využito fotografií z let minulých. Díky všem těmto aktivitám se zájem ze strany vodácké veřejnosti začal opět zvyšovat a to byla ta nejlepší odměna pro Čádíky. Během těchto přeměn došlo i ke změně termínu konání VTJZ Úhlava. Již se zde nesoutěžilo na jaře, ale s ohledem na přírodu a přání rybářů, je od roku 1994 pravidelně pořádán závod na počátku září. A pozor, v roce 1999 byl závod zařazen do seriálu Českého poháru vodáků. V tomto roce soutěžilo 245 lodí. To je přece úspěch.

Právě na tomto místě se určitě sluší poděkovat všem našim věrným příznivcům z řad firem mezi které patří tavírna sýrů TANY Nýrsko, Okula Nýrsko, Výroba lodí - Pavel Sikyta, Pekárny a cukrárny Klatovy, Lekov Blovice, Železářství Votrubec, mediální partneři MF Dnes, Klatovský deník, KRK, Rádio Šumava a spousta dalších. Pokud jsem zde někoho neuvedl, a určitě se tak stalo, jelikož partnerů závodu bylo a je mnoho, nechť nám zachová svou přízeň i nadále, protože všech si nesmírně ceníme a vážíme. Nesmím opomenout zázemí, které nám již léta poskytuje ZŠ v Nýrsku a místní radnice, kteří naší vodácké soutěži fandí, hrázný pan Karásek, který dohlíží na správný průtok a ještě ..... opravdu by to bylo na mnoho listů. Díky všem těmto firmám a lidičkám může Úhlava probíhat v příjemném a kamarádském prostředí, což je naší tichou odměnou.

A už dost chvály. Teď se svezeme po řece, protože Úhlava je počátkem září především o vodě, vodáctví, brankovištích a snaze všech předvést to nejlepší. Start je pod nýrskou přehradou, ale ne vždy na stejném místě. Mezi přehradou a cílem, který je převážně v Úborsku, se brankoviště za uskutečněných 16 ročníků nacházeli na více jak dvaceti místech. I to je důkaz toho, že přijet na Úhlavu se prostě vyplatí. Nikdo se zde nemůže nudit a už vůbec prohlásit: "Je to stejný jako loni". První z brankovišť bývá hned pod startem u chatiček. Po projetí pár zatáček v rychlém proudu se objeví jez v Milencích. Na tomto jezu bývala stavěna šupna, ale časy se mění a jez lze sjíždět i bez této pomůcky. Hned další jez zvaný Jehlany, by ale bez pomoci dřevěné šupny sjíždět nešel. V dobách VTJZ Úhlava se tento jez musel přenášet, dnes se dá projet hladce. Po zdolání těchto dvou jezů, přitéká Úhlava do Nýrska. Aby se závodníci moc nekochali lyžařskou sjezdovkou, je v její blízkosti vybudováno brankoviště, kde se zapotí i ostřílení borci. Ti méně zkušení svůj pot smyjí hned na následujícím jezu U koupaliště. Rozhodčí zde viděli "plavat" již spoustu účastníků Úhlavy.

Pro uvolnění přijde drobný stupeň a lávka s pár brankami u Okuly a pak si většina plastových kajakářů skočí železný jez uprostřed Nýrska. Toto místo uprostřed města je velmi atraktivní pro diváky, kterých je zde přehršel. Ti co se na něj necítí, jej přenesou a všichni pak pokračují k brankovišti u Městského úřadu v Nýrsku. Zde řeka opouští Nýrsko a blíží se k atrakci Úhlavy - jez Bokovka. Bohužel v posledních ročnících nebylo možné z technických důvodů tento jez sjíždět. Manželé Studničkovi, kteří jsou majiteli tohoto jezu, v loňském roce projevili pochopení pro "mokrou partu" a všichni věříme, že tento jez půjde opět sjíždět. Za bokovkou je tzv. Lesní jez, kde bylo zapotřebí trošku vodu zvednout pomocí prken, aby voda protékala jenom částí jezu, zato však ve větším objemu. Občas zde najdete brankoviště. Když překonáte tento sešup, čeká vás pouze nevyzpytatelný stupeň v lese, pak se objeví vlevo přítok Chodská Úhlava a na dohled je most v Úborku, kde je cíl. Zde na louce stojí nejen vozy účastníků, ale hlavně stánek Čádíků s občerstvením pro všechny duše, co si zazávodili. Pravidelně zde obdrží párek, sýry z Tany Nýrsko, krajíce chleba z pekáren Klatovy, tekutiny pro zahřátí, osvěžení i zahnání žízně a často i nějaké překvapení. Samozřejmostí je účastnická pozornost, poslední léta je to oddílový kalendář s tématem Úhlavy.

Cílem však akce nekončí. Zájemci mohou večer posedět v některé z hospůdek v Nýrsku. Nesmí však nikdo zapomínat na neděli. Jako doplňkovou akci naše TJ ČSAD pořádá od roku 2000 splutí Klabavy. Proto všichni, kterým zbývají síly, se přesunou na rokycansko a spustí se do koryta říčky Klabavy nadlepšené vodou z ejpovického jezera.

Letos můžete takový exkluzivní vodácký víkend zažít 4.9. v Nýrsku, kdy se bude konat již sedmnáctý ročník Úhlavy, který nese název KRK ČPV ÚHLAVA 2004 a 5.9. při splutí Klabavy z Ejpovic. Pokud budete chtít vědět více, sedněte si k internetu a vyhledejte adresu www.cadici.org nebo vytočte mobil 777 598 272. Anebo prostě přijeďte tyto "naše" dvě řeky první víkend v září vyzkoušet. I letos čeká všechny účastníky trať plná brankovišť, opět jiná a s překvapením, která bude zakončená občerstvením v cíli.

Těšíme se na Vás, Čádíci

Designed by MK & JL