Nástěnka

Nejnovější diskuze

Dětskorienťácká Otava 2020 -13. 07., 01:30-Lybor
Nástěnka -02. 07., 08:35-Zdenda
Inny 2020 -01. 07., 18:02-Lukaso
Nohejbálek -01. 07., 08:47-Zdenda
Odkazy na zajímavé stránky -30. 06., 17:51-Lubošek

Plán akcí

31.7.-5.8. Dětskorienťácká Otava
19.8.Brigáda Úhlava
22.8.Brigáda na úhlavu,šupnu
28.8.-30.8.Čerťáky
1.9.Schůze před Úhlavou

Přihlášení

Jméno: Heslo: Registrace
Zapomenuté heslo

Zpráva o splutí zřejmě nejšpinavější vody v Čechách -

Botiče

Tak se to zase nepovedlo. Vedoucí opět dorazil do loděnice poslední ! Tentokrát to ale nebyl pan Tejc, ale já, Ropák. To zase bylo řečí. Sešlo se nás vcelku dost ke stále se snižujícímu počtu účastníků na ostatních akcích. Silné jádro tvoří debl Jiří Kovář-Jiří Sika, Hrošík,Kulík, Ropák, a botičoví nováčci Lukášek se Srnkou.

Po lehčím bloudění po Praze konečně přijíždíme k panelce a začínáme s převlíkáním a odvazováním lodí. Znovu nasedáme do aut, která převážíme pod Jiráskův most. Po příjezdu zpět na místo startu procházíme povinným razítkováním s protibacilovou prevencí. Letos měla chuť Becherovky ,ale barvu to mělo červenou. Začínáme si vychutnávat krásné podzimní počasí s teplotou 21stupňů. Sežloutlé listí se snáší na naše napůl svlečená těla a někteří jedinci začínají flirtovat s myšlenkou na proplutí pověstné roury. Já tuto myšlenku předem zavrhuji. Nejsem sobec a chci umožnit splutí také ostatním vodákům. Co kdybych tam vytvořil špunt? Ale hlavně se nehodlám máčet hned po ránu! Na výkladu trati říkají každý rok to samé - tma, tma, krysy, fekálie, tma, hnus a zase tma. Jednu pozitivní zprávu ale mají. Poprvé se podařilo otevřít šlajsnu v jezu Marcela. Jez má výšku 3,2m tak to bude možná dobrá proplachovačka.

Nasedají! Kulík, Lukášek a Srnka nad rourou. Držíme palce. První dva vcelku čistě, na Srnce už ve vjezdu do roury je vidět, že se asi nevyhne zvedání. Nevyhnula ! Bohužel nezvedá a první krysa je tady. Začíná kolování pod rourou. Jdu chytit kajak,který se občas objeví u strmého betonového břehu. Mám ho.Ve stejném okamžiku se kácím do studené vody a začínám kolovat společně se Srnkou. Ještě že je poblíž Hrošík,který vždy pomůže.

Po drobném pobavení okolních čumilů vyrážíme do meandrovitého koryta s nádherně čistou vodou. Nad sebou máme oblohu bez mráčku a před námi třináct kilometrů neprávem zatracovaného potůčku.

Až před jez "Marcela" cesta probíhala bez problémů. Najednou stojí na břehu ženská a povídá: Nějak se to nedá projet, snad je tam moc velkej válec .Nějak to ignoruju a vyrážím za deblovkou směr otevřená šlajsna. Na okolních březích je poznat, že šlajsna je otevřená poprvé po x letech.Všude husté černé bahno místy hluboké 1,5m. Najednou voda houstne a začíná mít nějak divnou barvu! Na zjišťování proč to tak je už není čas. Jsem v tom. Bohužel ne sám. Debl co jel přede mnou leží na boku a dvojice nešťastníků se snaží dostat ho ven z 1,5m široké propusti.Vedle se opravdu nedá zabrat a válec mě začíná stahovat zpět pod stupínek. Už jsem pod vodu hustoty hrachové polívky a dlouho neváhám. Je tu další krysa. Snažím se nějak dostat ven,ale ono to nejde. Válec neodtékal spodem, ani hořejškem. Kudy to teda bylo jsme s Kulíkem doteď nepochopili. Nastává okamžik který každý dobře zná. A co dál ? Naštěstí se po mém pádle natahují ruce nějakého vodáka spasitele. Ještě že mám pádlo od Kolena. Na moje vytažení bylo zapotřebí dvou statnejch chlapů. V polovině mého zápasu s válcem se nad propustí odehrává podivná rozprava Kulíka s Lukáškem o tom či jet, nebo přenášet, kterou Kulík ukončuje slovy: "Jsem přece čádík, tak to sjedu". Chudák netuší kam se chystá, a že já jsem tam zaseklej. Taky neměl kde zabírat! Po několika veletočích okolo všech os, kdy já byl už venku se objevuje v rukou zachránců házečka a Kulík opouští válec s hrůzou v očích, ale na lodi. Po vyjetí ven zakončuje ještě půl obratem pro diváky, ze kterého ho zvedám. Najednou máme strach ze skinhedů a začínáme se tomu smát . Zbytek výpravy má rozum a jez obnáší. Špinavý jsou ale taky dost. Bohužel voda už není voda, ale černá sračka ( není jiné pravdivé přirovnání.) Po vyndání kajaku na břeh a odšpuntování nastal úlek. Několik sekund vytékala voda,která se pomalu měnila v kašovitou hmotu až to přestalo vytékat úplně. Musel jsem tu dírku prošťouchávat malíčkem než to vše bylo venku. Brr.

Vyrážíme směr Hradčany po černé kaši a přemýšlíme, jestli to může být ještě horší. Při zanoření špice necek 5cm pod hladinu mizí jejich rudá barva jak mávnutím kouzelného proutku a je jen černo. Po několika kilometrech vjíždíme do centra a začínáme proplouvat různě dlouhé tunýlky a překonávat stupínky různé obtížnosti. Z okolních kanálů se ozývá temné hučení a line se smrad fekálií smíšený s vůní aviváže.Dost podivná kombinace. Ještě že už to neteče do potoka,ale uhýbá těsně před korytem do čističky. Na jednom z posledních stupňů zůstává Srnka uvězněná na hraně válce a nemůže se vyhrabat. Ven se dostává díky trubce zabetonované do dna drobnému popotažení.

Pomalu se blíží nejvyšší stupeň dnešního dne "Grébovka" Se svojí výškou (údajně 1,2m) naháněl hrůzu ne skokem,ale humusem do kterého vodák zajel až po uši. Jirkové vystupují a jdou na panáčka, Zbytek jede vstříc nejdelšímu tunelu na trase, který končí ve Vltavě a měří cca 700metrů. Před vjezdem se roztrháváme a každý jede ne vlastní pěst. Bohužel baterku má jenom Lukášek s Kulíkem někde na chvostu. Tunel má docela slušnej sklon a vlastnost pohltit veškeré světlo. Po několika desítkách metrů se orientuji jen podle toho do které stěny narážím. Jízek v poslední třetině letos nestrašil hlukem jako jindy. Nejspíš naplavené harampádí, které zvyšovalo výšku a hluk někdo uklidil.

Konečně Vltava! Vyjíždíme kousek proti proudu a eskymujeme samou radostí v čisté vodě. Na nábřeží se zastavují chodci a kroutí nechápavě hlavou nad skupinou bláznů, kteří skáčou z náplavky a vyjíždějí z nějakého smradlavého kanálu a hrozně se radují. K autu to máme ještě kilometr a jeden jezík po Vltavě. Je to dost zvláštní pocit vynořit se z kanálu a mít před sebou panorama Hradčan a kolem sebe spoustu místa na řece. Jirkovi Sikovi se plní dlouholetý sen projetím šlajsny pod Jiráskovým mostem a už je tady cíl dnešní plavby. Končíme těsně pod jezem a do hospůdky to máme jen dvanáct schodů od vody.

Náklady na dopravu jednoho člena výpravy - cca.230Kč

Náklady na léčbu upřesní zdravotní pojišťovny

Ropák

Designed by MK & JL